W tym wpisie postaram się przedstawić, jak przy pomocy Spring Data REST można szybko stworzyć proste REST API.
Czytaj dalej →
Co oznacza skrót API? Czym jest protokół HTTP? Jakie zasady określają styl REST?
Czytaj dalej →
Ostatnio brałem udział w kilku rekrutacjach na stanowisko programisty (Java/Angular). W tym wpisie chciałbym podzielić się moimi doświadczeniami z tych procesów.
Czytaj dalej →
Wpis skupia się na jednej z popularnych metod implementacji formularzy w aplikacjach tworzonych za pomocą framework-a Angular - Reactive forms.
Czytaj dalej →
Wpis ma za zadanie omówienie podstawowych założeń architektury heksagonalnej.
Czytaj dalej →
Wpis przedstawia proces stworzenia przykładowego środowiska pozwalającego na rozwijanie własnej biblioteki komponentów, oraz sposób jej wykorzystania z poziomu oddzielnego projektu.
Czytaj dalej →
Wpis ma na celu krótkie przedstawienie książki "skazany na trening" autorstwa Paula'a Wade'a. Zawiera krótki przegląd treści wraz z moimi odczuciami po kilu tygodniach stosowania przedstawionych w niej metod.
Czytaj dalej →
Wpis skupia się na podstawach układu CSS Grid. Przedstawia część jego wraz z animowanym przykładem. Omówiony tu został przykład standardowego rozmieszczenia elementów na stronie - tzw. "Holy Grail".
Czytaj dalej →
Wpis prezentuje zastosowania układu CSS Flexbox. Przedstawiona w postaci animacji została tu część parametrów dotyczących kontenera flex pozwalających na sterowanie zachowaniem tego układu.
Czytaj dalej →
Większość społeczeństwa poświęca znaczną część swojego czasu na pracę (zakładając 8h na sen w ciągu tygodnia praca w standardowym wymiarze godzin zajmuje **połowę** z pozostałych 16h). Dodatkowo może może wywierać ona wpływ na nasze samopoczucie poza godzinami pracy. Dlatego jest to jeden z tych obszarów, w których warto szukać rozwiązań pozwalających na optymalizację.
Czytaj dalej →
Wpis skupiony na podstawach pracy z repozytorium zdalnym git-a. Przedstawia proces założenia nowego zdalnego repozytorium na GitHub-ie, połączenie go z repozytorium lokalnym i podstawy pracy.
Czytaj dalej →
Znajomość podstaw pracy z systemem kontroli wersji jest jedną z umiejętności, którą powinna posiąść każda osoba ucząca się programowania. W przypadku małych projektów osobistych umożliwia ona bardziej swobodną i efektywną pracę. Natomiast w przypadku większych projektów umożliwia sprawne zdążanie równolegle wprowadzanymi zmianami.
Czytaj dalej →
Funkcje w JavaScript są przedstawicielem złożonego typu danych. Pozwalają na wykonywanie procedur i operacji na danych. Wynikiem wykonania funkcji może być zwrócona przez nią wartość i/lub efekt uboczny.
Czytaj dalej →
Obiekty w JavaScript są przedstawicielem złożonego typu danych. Pozwalają na organizowanie danych w strukturze klucz - wartość.
Czytaj dalej →
Tablice w JavaScript są specjalnym typem obiektów - posortowaną listą, w której kluczami są liczby całkowite.
Czytaj dalej →
JavaScript jest językiem dynamicznie typowanym - oznacza to, że na różnych etapach działania aplikacji do danej zmiennej mogą być przypisane różna typy danych. W tym poście postaram się przedstawić typy danych występujące w tym języku.
Czytaj dalej →
W tym wpisie przedstawię narzędzie do zarządzania treścią przechowywaną w źródłach projektu - Netlify CMS wraz z przykładową konfiguracją dla projektu Gatsby.js. Pozwoli ono odseparować proces wprowadzania zmian w treściach publikowanych na stronie od zmian o charakterze programistycznym. Dodatkowo ze względu na wygodna konfiguracje CMS`a w oparciu o usługę hostingowa Netlify przedstawię również proces publikacji strony na Netlify.
Czytaj dalej →
Witamina D jest niezwykle istotna dla naszego organizmu. Jest niezbędna dla zachowania prawidłowego funkcjonowanie układu kostnego. Niektóre badania wykazują również powiązania między poziomem witaminy D a chorobami układu krążenia, rakiem i odpornością, jednak nie koniecznie są to bezpośrednie związki przyczynowo skutkowe.
Czytaj dalej →
W tym wpisie omówię jak w prosty sposób można skonfigurować projekt Gatsby.js, tak aby podczas budowania projektu automatycznie generować nowe strony na podstawie plików markdown.
Czytaj dalej →
Indeks sytości (IS) to współczynnik wyznaczony eksperymentalnie w 1995 r. przez Australijską badaczkę dr Susan Holt. Określa on jak długo po spożyciu stałej liczby kalorii (w badaniu - 240 kcal) pod postacią różnych produktów utrzymuje się uczucie sytości. Znajomość tego współczynnika może pozwolić na łatwiejsze planowanie diety z deficytem (lub nadwyżką) kalorii.
Czytaj dalej →
Kaskadowe arkusze stylów (CSS) pozwalają na definiowanie wielu parametrów obramowania, jednak nie posiadają właściwości pozwalającej na stworzenie jedynie narożnych fragmentów ramki. Jednym ze sposobów obejścia tego ograniczenia jest zastosowanie pseudo selektorów ::before i ::after.
Czytaj dalej →
Nadwaga i otyłość to problemy coraz częściej pojawiające się w naszym społeczeństwie. Jak z nimi skutecznie walczyć?
Czytaj dalej →
Jak stworzyć pierwszy projekt w Gatsby.js? Jak poruszać się po strukturze projektu, korzystać z narzędzi znanych z React.js i plugów Gatsbt.js w celu stworzenia strony pobierającej dane z plików markdown?
Czytaj dalej →
Prowadzanie zdrowej, zbilansowanej diety, która dodatkowo pozwala nam kształtować sylwetkę zgodnie z naszymi oczekiwaniami może wydawać się trudne. Tak na prawdę na początku wystarczy poznać i zacząć stosować kilka prostych zasad, a rezultaty będą kwestią czasu.
Czytaj dalej →
Aktualnie dostępne narzędzia do tworzenie stron i aplikacji internetowych pozwalają nam wybrać z pośród kilku metod dostarczania treści do użytkownika. Jakie są najpopularniejsze metody, czym się różnią, jakie są ich zalety i wady?
Czytaj dalej →