Najnowsze Posty

Wpis skupia się na podstawach układu CSS Grid. Przedstawia część jego wraz z animowanym przykładem. Omówiony tu został przykład standardowego rozmieszczenia elementów na stronie - tzw. "Holy Grail".

Czytaj dalej →

Wpis prezentuje zastosowania układu CSS Flexbox. Przedstawiona w postaci animacji została tu część parametrów dotyczących kontenera flex pozwalających na sterowanie zachowaniem tego układu.

Czytaj dalej →

Większość społeczeństwa poświęca znaczną część swojego czasu na pracę (zakładając 8h na sen w ciągu tygodnia praca w standardowym wymiarze godzin zajmuje **połowę** z pozostałych 16h). Dodatkowo może może wywierać ona wpływ na nasze samopoczucie poza godzinami pracy. Dlatego jest to jeden z tych obszarów, w których warto szukać rozwiązań pozwalających na optymalizację.

Czytaj dalej →

Znajomość podstaw pracy z systemem kontroli wersji jest jedną z umiejętności, którą powinna posiąść każda osoba ucząca się programowania. W przypadku małych projektów osobistych umożliwia ona bardziej swobodną i efektywną pracę. Natomiast w przypadku większych projektów umożliwia sprawne zdążanie równolegle wprowadzanymi zmianami.

Czytaj dalej →

Funkcje w JavaScript są przedstawicielem złożonego typu danych. Pozwalają na wykonywanie procedur i operacji na danych. Wynikiem wykonania funkcji może być zwrócona przez nią wartość i/lub efekt uboczny.

Czytaj dalej →

JavaScript jest językiem dynamicznie typowanym - oznacza to, że na różnych etapach działania aplikacji do danej zmiennej mogą być przypisane różna typy danych. W tym poście postaram się przedstawić typy danych występujące w tym języku.

Czytaj dalej →

W tym wpisie przedstawię narzędzie do zarządzania treścią przechowywaną w źródłach projektu - Netlify CMS wraz z przykładową konfiguracją dla projektu Gatsby.js. Pozwoli ono odseparować proces wprowadzania zmian w treściach publikowanych na stronie od zmian o charakterze programistycznym. Dodatkowo ze względu na wygodna konfiguracje CMS`a w oparciu o usługę hostingowa Netlify przedstawię również proces publikacji strony na Netlify.

Czytaj dalej →

Indeks sytości (IS) to współczynnik wyznaczony eksperymentalnie w 1995 r. przez Australijską badaczkę dr Susan Holt. Określa on jak długo po spożyciu stałej liczby kalorii (w badaniu - 240 kcal) pod postacią różnych produktów utrzymuje się uczucie sytości. Znajomość tego współczynnika może pozwolić na łatwiejsze planowanie diety z deficytem (lub nadwyżką) kalorii.

Czytaj dalej →